Edirne Hidrafor Bakım Arıza Servisi
Özdemir Teknik Servis | 0284 236 07 22 | 0553 838 07 22

Hidroforlar yapıları gereği aşırı basın ve güçlü elektirik bunluran cihazlardır. Hidrofor hakkında teknik bilgisi ve deneyimi olmayanların müdahale yapmamaları gerekir.

Hidrofor tamir servisinde işinde uzman ekiplerimiz ile servis imkanı sunuyoruz. Hidrofor arızalarına yerinde müdahale ederek tamirlerini yaparlar. Yerinde onarım işlemi yapılmayan hidroforlar atölyelerimize alınarak tamir işlemi yapılır. Tamiri yapılan cihazlar atölyemizde test edilerek müşterilerimize teslim edilirler. Yaptığımız Hidrofor tamirlerinde değişen parçalar orijinal yedek parça ile değiştirilir. Değişen parçalar ve işçilik 1 yıl servisimiz tarafından garantilidir.

Hidrofor Pompaları nedir? Hidrofor avantajları nelerdir?

Hidrofor servisi, hidrofor bakımı, hidrofor montajı, hidrofor satışı, hidrofor tamiri hizmeti vermekteyiz. Çok katlı binaların su ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan hidrofor pompaları nedir, hidrofor ve pompa arasındaki fark nedir, su deposu ve hidrofor fiyatları hakkında detaylar, hidrofor çeşitleri, hidrofor basınç ayarı nasıl yapılır, hidrofor çalışma prensibi ve hidrofor çeşitleri nelerdir? İşte tüm detaylarıyla hidrofor pompaları ve avantajları…

Hidrofor pompaları ya da diğer bir deyişle su deposu bağlantılı olan sistemler daha çok apartmanların su ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulur. Özellikle de şehir şebeke basıncı yetersiz kaldıysa hidrofora başvurulur. Bu noktada 2 farklı kullanım sunulur. Bunlardan biri hidrofor, diğeri ise su deposunun ayrı ayrı kullanımı olarak belirtileceği gibi her iki sistem bazılarında tesisat sistemlerinde beraber bağlanabilir.

Basınçları düşük kabul edilen suları, havayla sıkıştırıp sonucunda beklenen yükseliğe çıkarıp otomatik bir şekilde çalışma gerçekleştiren silindirik depolu pompalama sistemine hidrofor ismi verilir. Bir diğer adı ise basınçlandırma deposu olarak kabul edilir.

Çalışma prensibi olarak basınç işlemi pompa, tank ve üzerine takılmış olan yardımcı eleman sayesinde yapar.

Hidrofor Pompaları Çalışma Prensibi

Hidrofor pompalarında tank, çalışma basıncına göre belirlenir ve belirlenen kalınlıkta çelik saç malzemelerden gerçekleştirilir. Söz konusu tankın görevi, hidroforda yer alan yardımcı olan elemanları üzerinden taşıyarak, hem su hem de havayı bir araya getirir. Bu sayede suya istenilen basıncı vermiş olur. Bu noktada da farklılık yer almaktadır. Şöyle ki bazı hidroforlarda hava temini kompresör tarafından karşılanırken, bazı hidroforlarda hava temini hava subabı ya da hava enjektörü tarafından kullanılır. Hidrofor tanklarında da su ve hava bölgesi membran (zar seçici engelleyici olarak anılır) denilen bir sistemle ayrılır. Membran olarak ise özellikle basınca dayanıklılık gösterecek bir lastik kullanılır.

Hidroforda yer alan kapalı depo denilen alan hava haznesi görevi gerçekleştirir. Söz konusu alanın içine su basıldığında sağlanan hacim ile orantılı bir şekilde hava basıncı artar. Aynı zamanda sıkışan hava, suyun yüzeyinde de basınç sağlar. Bu noktada depo tamamen suyla dolarsa tehlike yaratabilir. Bu yüzden hava kompresörü kullanılır. Kullanılan hava kompresörü sayesinde de basınç otomatiği ile kontrolü sağlanır.

Sistem çalışmaya başladığında depo içerisinde yer alan hava basıncı toplam noktada asgari kabul edilen basıncın yarısı noktasında yükseltilir. Bu sayede istenilen basınç miktarı düşünüldüğünde daha fazla su alımı sağlanır. Depoda sağlana hava tümüyle suya karıştığında kompresör yeniden çalıştırılır. Bunun dışında yeniden çalıştırılması gereksiz olarak kabul edilebilir.

Hidrofor Pompaları seçiminde önemli noktalar da bulunuyor. Seçimi yaparken suya yeterli miktarda basınç vermesi, bu kapasitede olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Seçim hidroforda bu detaylar gözetilerek gerçekleştirilmeli. Görevi depo, şebeke ya da kuyudan almış olduğu suları tankta basınçlandırma olarak belirtilir. Bu da 2 tipte yapılır. Biri merkezkaç, diğeri ise kademeli olarak adlandırılır. Pompanın motorları ise dikey bağlantı şeklinde üretildiği gibi, yatay bağlantı şeklinde de üretilebilir.

Hidrofor Pompaları Yardımcı Elemanları Nelerdir ve Görevleri Nedir?

– Şiber ya da küresel vanalar: Gerektiği zaman su akışını durdurmak amaçlı kullanılır.

– Çek valf: Takılı olduğu yerin gerisinde basınç azaldıysa eğer, su akışının ters yöne kaçma ihtimali bulunur. Çek valfla bu durum önlenir.

– Güvenlik vanası: Sistem içinde yer alan fazlalık sağlayan basıncı dışarı atar. Böylelikle sistemin güvenliği sağlanır.

– Hava temin elemanı: Hava enjektörü, hava subabı ya da kompresör görevindeki ekipmanların tamamı şeklinde ifade edilir.

– Basınç şalteri: Hidrofor tankı basıncına bakılır ve duruma göre pompanın çalışmasında düzenleyici rol oynar.

– Manometre: Sistemde yer alan basınç manometreyle okunur. Sonrasında ise hava bölgesine bağlantısı sağlanır.

– Selenoid vana: Hava bölgesine takılır. Buradaki su seviyesine bakılır ve tankın hava emişini sağlamaya yardımcı olur.

– Seviye elektrotu: Su seviyesini kontrol etme görevi bulunan seviye elektrot

 

Edirne Özdemir Teknik Servis, Edirne Hidrafor Servisi, Edirne Hidrafor Şikayetleri, Hidrafor Servisi Edirne, Edirne En Yakın Hidrafor Servisi, Hidrafor Servis Edirne, Edirne Hidrafor Bakımı, Edirne Hidrafor Tamiri, Edirne Hidrafor Satışı, Edirne Hidrafor Arıza, Edirne Hidrafor Tamircisi, Edirne Enez Hidrafor Servisi, Edirne Havsa Hidrafor Servisi, Edirne İpsala Hidrafor Servisi, Edirne Keşan Hidrafor Servisi, Edirne Lalapaşa Hidrafor Servisi, Edirne Meriç Hidrafor Servisi, Edirne Süloğlu Hidrafor Servisi,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top
HEMEN ARA
Canlı Destek
WHATSAPP
Canlı Destek
Whatsapp Canlı Destek
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?