Edirne Radyatör Temizliği Bakım Arıza Servisi
Özdemir Teknik Servis | 0284 236 07 22 | 0553 838 07 22

Radyatör Temizliği Neden Önemli?

Kış aylarında dışarıdayken bir an önce evinize ulaşmayı ve sıcacık evinizin tadını çıkarmayı istediğinizi biliyoruz. Fakat soğuk günlerde ısınma konusunda herhangi bir aksilikle karşılaşmamak için kombi bakımı kadar radyatör yani kalorifer peteklerinin temizliği de önemli. Peki, radyatör temizliği ne işe yarar?

Radyatörünüz, borularda dolaşan sıcak su yardımıyla evinizi ısıtır. Bu borularda tıkanıklık oluşturabilecek kirler ise radyatörden alacağınız verimi düşürebilir. Dolayısıyla daha yüksek doğal gaz faturalarıyla karşılaşma gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Bu arada doğal gaz tasarrufunun hem bütçeniz hem de doğayı korumak adına oldukça önemli olduğunu biliyoruz. Dilerseniz doğal gaz tasarrufu yöntemlerine göz atarak daha az enerji harcayabilirsiniz.

Radyatör Temizliği Nasıl Yapılır?

“Petek temizliği nasıl yapılır?” sorusunun, yapılması gereken işlemlere göre farklı cevapları var. Ayrıca bu işlemlerin bazılarını evinizde kolaylıkla kendiniz yapabileceğiniz gibi bazı işlemler için yine uzmanlardan yardım almanız gerekebilir. Şimdi, radyatör temizleme işlemi hakkındaki önemli detayları sizinle paylaşalım.

Radyatörlerin Havası Nasıl Alınır?

Kombi açık olduğunda peteklerin üst bölümü soğuk, alt bölümü sıcaksa bu durum, radyatörlerin havasını almanız gerektiği anlamına geliyor. Radyatör bakımının temellerinden olan bu işlemi pratik bir şekilde kendiniz yapabilirsiniz.

Öncelikle kombinizin kapalı olduğundan emin olun. Ardından radyatörün yanında bulunan su tahliye vanasını, alt kısmına bir kova koyduktan sonra tornavida yardımıyla açın. Bu sırada vanadan hava ve sıcak su çıkacaktır. Su akmaya başladıktan sonra vanayı yine tornavida ile kapatabilirsiniz. Bu işlem sonrasında kombide belirtilen su basıncı seviyesi 1,5-2 bardan daha düşükse kombiye su ekleyin.

Radyatör Borularının İçi Nasıl Temizlenir?

Kombiniz açık olduğunda peteklerin üst bölümü sıcak, alt bölümü soğuksa bu durum, radyatörlerin içinin temizlenmesi gerektiğini belirtiyor. Temizleme işlemini gerçekleştirmesi için uzmanlardan yardım alabilir ve özel radyatör temizleme sıvısı sayesinde peteklerinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Fakat isterseniz biraz zahmetli olsa da radyatörlerin içini temizleme uygulamasını kendiniz de yapabilirsiniz. Bu noktada biraz bilgiye ve deneyime ihtiyacınız olacağını hatırlatmak isteriz. Peki, radyatör bakımı nasıl yapılır?

Kombinizi kapattıktan sonra banyonuzda ya da balkonunuzda bulunan tahliye vanasında kirli suyu tahliye edin. Ardından vanayı kapatarak radyatörlerinizi yerlerinden çıkarın. Petekleri yerlerinden çıkarmak için ısı ayarı yapılan vanayı anahtarla açabilirsiniz. Çıkardığınız petekleri, banyoda giriş vanasından tazyikli su vererek yıkayın ve temiz su gelene kadar bu işlemi yapmaya devam edin. Sonrasında petekleri yerlerine monte edin. Eğer kombide gösterilen su basıncı seviyesi 1,5-2 bardan azsa kombiye su ekleyin.

Radyatör Temizliği Ne Zaman Yapılır?

Kombi temizliğinde olduğu gibi radyatör temizliğinde de net bir tarih yok, fakat kış öncesinde bu temizliği yaptırmanız daha doğru olacaktır. Bu arada radyatörün iç temizliğinin yanı sıra radyatör ızgaralarını dışarıdan süpürge ve radyatör fırçası ile temizlemek de verimliliği artırabilir. Tabii bu işlemi yaparken radyatörlerinizin kapalı olduğundan emin olmalısınız.

Edirne Özdemir Teknik Servis, Edirne Radyatör Temizliği Servisi, Edirne Radyatör Temizliği Şikayetleri, Radyatör Temizliği Servisi Edirne, Edirne En Yakın Radyatör Temizliği Servisi, Radyatör Temizliği Servis Edirne, Edirne Radyatör Temizliği Bakımı, Edirne Radyatör Temizliği Tamiri, Edirne Radyatör Temizliği Satışı, Edirne Radyatör Temizliği Arıza, Edirne Radyatör Temizliği Tamircisi, Edirne Enez Radyatör Temizliği Servisi, Edirne Havsa Radyatör Temizliği Servisi, Edirne İpsala Radyatör Temizliği Servisi, Edirne Keşan Radyatör Temizliği Servisi, Edirne Lalapaşa Radyatör Temizliği Servisi, Edirne Meriç Radyatör Temizliği Servisi, Edirne Süloğlu Radyatör Temizliği Servisi,

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top
HEMEN ARA
Canlı Destek
WHATSAPP
Canlı Destek
Whatsapp Canlı Destek
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?